تغییر شرایط واگذاری زمین رایگان برای فرزند چهارم/ کمبود زمین جامعه آماری دولت را کوچک کرد؟

تغییر شرایط واگذاری زمین رایگان برای فرزند چهارم/ کمبود زمین جامعه آماری دولت را کوچک کرد؟

دولت که پیش از این اعلام کرده بود به خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر (زیر ۲۰ سال) زمین یا واحد مسکونی رایگان اهدا می‌کند حالا در ماده ۱۰ لایحه اصلاحی دو فوریتی قانون بودجه درخواست کرده است این زمین‌های رایگان به صاحب فرزندان چهارقلو و بیشتر متولد سال ۱۴۰۰ به بعد اختصاص یافته و تصحیح شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، چند ماه پیش بود که دولت وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرد تا در راستای حمایت از خانواده و تحقق جوانی جمعیت در سال ۱۴۰۲، یک قطعه زمین یا واحد مسکونی به صورت رایگان به خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر اختصاص دهد.

ابتدا اعلام شد این طرح مختص کسانی است که فرزندان آنها زیر 20 سال داشته باشند، اما حالا به نظر می‌آید دولت قصد عقب‌نشینی و کوچک کردن جامعه آماری خود را دارد.

دولت در ماده ۱۰ لایحه اصلاحی دو فوریتی قانون بودجه درخواست کرده است عبارت «دارای چهار فرزند و بیشتر زیر ۲۰ سال» به عبارت «صاحب فرزندان چهارقلو و بیشتر متولد سال ۱۴۰۰ به بعد» اصلاح شود.

بحران کمبود زمین در کشور

کمبود آب و فرونشست زمین در سال‌های اخیر بحران جدیدی را برای ساخت و ساز به‌ویژه در پروژه‌های عظیم به وجود آورده است؛ بحران کمبود زمین آماده ساخت در کشور.

همین حالا نیز دولت در تامین زمین برای ساخت واحدهای مربوط به طرح نهضیت ملی مسکن در برخی شهرها با مشکل برخورد کرده است و مشخص نیست زمین‌هایی که برای طرح‌های تشویقی در نظر گرفته شده است، به‌ویژه در شهرهایی با مشکل کمبود زمین چگونه باید تامین شود.

همان‌طور که گفته شد به نظر می‌آید اختصاص این زمین‌ها به افراد کمتر و صاحب فرزندان چهارقلو و بیشتر متولد سال ۱۴۰۰ به بعد ناشی از همین امر باشد.

کمبود زمین برای ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن

وزارت راه و شهرسازی تا کنون ۳۳ هزار هکتار زمین را برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن به شهرها الحاق کرده که امکان ساخت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در این اراضی فراهم است. این در حالی است که در مناطقی از کشور به علت توپوگرافی و اراضی کشاورزی، تامین زمین به سختی صورت می‌گیرد.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن پیشتر در این‌ باره به ایسنا گفته بود: در استان‌های غربی و شمالی به علت توپوگرافی و اراضی کشاورزی، تامین زمین به سختی انجام می‌شود. ارسلان مالکی گفته بود مثلا در استان کردستان، همدان، مازندران و لرستان، به علت وجود اراضی کشاورزی درجه یک و دو و توپوگرافی کوهستانی، الحاق زمین به شهرها با سختی انجام می‌شود.

به گفته مالکی در استان‌هایی هم که کوهستانی نیست، مشکل آب مراحل الحاق را کند می‌کند و وزارت نیرو باید در این شهرها تمهیداتی انجام دهد.


17 مرداد 1402 - 13:31